На Броварщині вшанували пам’ять розстріляного комуністами священика Михаїла Под’єльського

27 листопада 2020 р. при духовно-просвітницькому центрі Воскресенського храму с. Зазим’я на Броварщині (Київська обл.) відбувся вечір пам'яті, присвячений колишньому настоятелю зазимського храму на честь Воскресіння Христового о. Михаїла Под’єльського (1878 – 1937), розстріляного НКВС 27 листопада 1937 р.

Захід організовано з ініціативи Центру вивчення спадщини Новомучеників та Сповідників ХХ ст. та з благословення керуючого справами УПЦ, митрополита Бориспільського і Броварського Антонія.

Відкрили вечір пам’яті єпископ Амвросій Згурівський, вікарій Бориспільської єпархії, проректор з виховної роботи Київської духовної академії, та керівник Центру вивчення спадщини Новомучеників та Сповідників ХХ ст., заслужений працівник культури України Сергій Вікторович Шумило. Вони звернулись до присутніх з вітальним словом, відзначивши важливість дослідження архівних справ всіх репресованих комуністичним режимом віруючих людей і священників та вшанування їхньої пам’яті. 

Як наголосив єпископ Амвросій: «Ми знаємо з історії, що ХХ століття було особливим в житті Православної Церкви. Майже в кожному селі священник був змушений переховуватися, таємно здійснювати служіння, щоб підтримати паству, або був засланий в табори, посаджений у в’язницю, розстріляний. Пам’ятаючи про тих людей, які постраждали за віру Христову, ми згадуємо святих, які жертовно служили Христу — навіть до смерті. Починання цих прекрасних людей, які віддали своє життя і залишили спадщину, зберегли храми, гідні того, щоб вшановувати їх пам’ять».

За словами керівника Центру пам’яті Новомучеників Сергія Шумило, серед безневинно засуджених, розстріляних чи засланих до сталінських концтаборів були сотні православних священників Київської області. «Наразі Центром вивчення спадщини Новомучеників та Сповідників ХХ ст. ведеться в архівах робота з пошуку і збирання матеріали про репресоване духовенство. Тільки по одному Броварському району вже зібрано свідчення про 16 репресованих священників, по Бориспільському району – 10 священників, Переяслав-Хмельницькому району – 23 священники, Вишгородському району – 11 священників, Баришівському району – 10 священників, і т. д. Пошук триває, ще невідомими лишається велика кількість імен репресованих православних священників. Велика кількість з них були розстріляні, інші заслані в табори, де багато хто з них помер від тяжких каторжних робіт», – каже С. В. Шумило.

Як наголосив керівник Центру пам’яті Новомучеників, «обов’язок нашого покоління — відновлювати і вшановувати пам’ять цих святих мучеників та сповідників, на крові і подвигах яких було збережено віру та Церкву в роки страшних богоборчих гонінь та репресій».

Також із вітальним словом до учасників заходу звернулись голова Зазимської ОТГ Віталій Вікторович Крупенко та Голова Київської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор кафедри новітньої історії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Григорій Петрович Савченко.

У рамках відзначення мученицької кончини отця Михаїла при духовно-просвітницькому центрі Воскресенського храму с. Зазим’я відбулося відкриття фотовиставки «Церква Мучеників: гоніння на віру і Церкву в ХХ столітті» та презентація збірника «Церква Мучеників: гоніння на віру і Церкву у XX столітті», які представив модератор заходу Сергій Вікторович Шумило.

Про дослідження життєвого шляху і мученицький подвиг отця Михаїла Под’єльського розповів протоієрей Анатолій Слинько, священник зазимського храму, яких досліджував в архівах на основі слідчих справ НКВС матеріали по о. Михаїлу та уклав його біографію.

Про свої дослідження історії репресій на Київщині в радянські часи, зокрема в 1930-і рр., розповів професор Г. П. Савченко. Також про сімейну пам’ять розповіла онука отця Михаїла Под’єльського – Ольга Феодосіївна Лисенко. Наприкінці вечора зазимська поетеса Ольга Федорівна Щиголь прочитала вірш, написаний нещодавно для вшанування пам'яті розстріляного зазимського священника.

В ході заходу а ім’я правлячого архієрея Бориспільської єпархії митрополита Бориспільського і Броварського Антонія було передано більше ста підписів парафіян с. Зазим’я під зверненням з проханням канонізувати о. Михаїла Под’єльського як місцевошанованого новосвященномученика, який постраждав за віру в роки радянських богоборчих гонінь на Церкву у ХХ столітті.

Відкрита в рамках заходу фотовиставка «Церква Мучеників: гоніння на віру і Церкву в ХХ столітті» діятиме при духовно-просвітницькому центрі Воскресенського храму с. Зазим’я для загального огляду два тижні і всі бажаючі у будь-який день матимуть можливість ознайомитися з представленою експозицією.

База данных репрессированных 

Обновления в Базе данных репрессированных
Последние публикации
АНОНС. Конференція

АНОНС. Конференція «Биківня – від території смерті до місця пам’яті»

Вийшла у світ книга про духовно-моральне осмислення подвигу страждання у спадщині новомучеників

Вийшла у світ книга про духовно-моральне осмислення подвигу страждання у спадщині новомучеників

Богословие страдания. Духовно-нравственное осмысление подвига страдания в наследии новомучеников

Богословие страдания. Духовно-нравственное осмысление подвига страдания в наследии новомучеников.

Прославление пяти святых новомучеников состоялось в Александрийской епархии

Прославление пяти святых новомучеников состоялось в Александрийской епархии

В УПЦ вшанували пам'ять жертв комуністичних репресій в СРСР

В УПЦ вшанували пам'ять жертв комуністичних репресій в СРСР

На парафіях Української Православної Церкви піднесуть молитви за жертв політичних репресій 1937-1938 років

На парафіях Української Православної Церкви піднесуть молитви за жертв політичних репресій 1937-1938 років

УПРАВДЕЛАМИ УПЦ ПРЕДСТАВИЛ ЦИКЛ ФИЛЬМОВ О НОВОМУЧЕНИКАХ И ИСПОВЕДНИКАХ

Управделами УПЦ представил цикл фильмов о новомучениках и исповедниках

В Українській Православній Церкві відновлюють зруйнований радянською владою Межигірський монастир

В Українській Православній Церкві відновлюють зруйнований радянською владою Межигірський монастир

На Кіровоградщині чекають канонізації мученика–священика, мощі якого знайшли три роки тому

На Кіровоградщині чекають канонізації мученика–священика, мощі якого знайшли три роки тому

Митрополит Антоній: «Закликаю молитися за всіх невинноубієнних і постраждалих в роки комуністичних репресій»

Митр. Антоній: «Закликаю молитися за всіх невинноубієнних і постраждалих в роки комуністичних репресій»