Православне духовенство та порятунок єврейського населення від Голокосту

«Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни» – така тема наукового круглого столу, який відбувся у Києві 28 вересня 2021 року з нагоди 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

Організаторами заходу виступили Київська духовна академія і семінарія та Центр вивчення спадщини новомучеників і сповідників ХХ століття.

Як відзначили організатори, метою круглого столу є вивчення ролі та участі православних духовенства та віруючих у рятуванні єврейського населення від Голокосту; пошук, узагальнення та систематизація свідоцтв і джерел з означеного питання; осмислення трагедії Бабиного Яру; увічнення пам'яті жертв Голокосту та «праведників народів світу» в Україні; пошук свідоцтв про православних священиків і вірян, розстріляних нацистами разом з євреями та представниками інших народів у Бабиному Яру в Києві; запобігання проявам ксенофобії та антисемітизму.

Захід проходив у приміщенні Церковно-археологічного музею КДА. Розпочався він із зачитування вітальних слів керуючого справами УПЦ, митрополита Бориспільський і Броварський Антонія та ректора Київської духовної академії єпископа Білогородського Сильвестра. Далі прозвучали вітальні адреси від Заступника Керівника Офісу Президента України О. С. Дніпрова, Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті О. В. Богдан, Надзвичайного та Повноважного посол Держави Ізраїль в Україні Міхаеля Бродського, Головних Рабинів Києва та України Якова Дов Блайха та Моше Реувена Азмана.

Після вітальних промов слово взяли в.о. генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Роза Тапанова та голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович, які підкреслили важливе значення круглого столу для вивчення проблематики Голокосту та трагедії Бабиного Яру, зокрема й дослідження історичних фактів про те, як українське духовенство та віряни, ризикуючи життям, рятували життя єврейських родин.

На тему «Праведники народів світу в Україні: подвиг і пам’ять» виступив один з організаторів заходу, керівник Центру вивчення спадщини новомучеників та сповідників ХХ століття, кандидат історичних наук Сергій Шумило, який навів статистику по кількості визнаних «Праведників народів світу» серед православного духовенства України і закликав до подальших пошуків свідчень про подвиг духовенства з порятунку єврейського населення в роки Другої світової війни.

Керівник Центру єврейської історії і культури Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України та директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський, розкриваючи тему «Чи є шанс у людини? Праведники народів світу в Україні: християнський вимір», підкреслив важливе значення дослідження причин і наслідків Голокосту. Один із висновків, який зробив А. Ю. Подольський за результатами довгих років праці – Голокост став можливим тільки за тоталітарного режиму. Отже, формування громадянського суспільства і його вплив на владу є головною умовою недопущення схожих трагедій в майбутньому.

Заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Андрій Ткачук, виступаючи з доповіддю «Бабин Яр. Трагедія, про яку людство пам’ятатиме вічно», висловив переконання, що релігійний фактор був визначальним при формуванні мотивації участі священників у рятуванні євреїв. Він також нагадав присутнім про роль Олександра Довженка, Василя Гроссмана, Іллі Еренбурга, Віктора Некрасова в дослідженні трагедії Бабиного Яру.

Цінними дослідженнями про подвиг родини Глаголєвих поділився з присутніми секретар Вченої ради Київської духовної академії протоієрей Василій Яковчук, який виступив із доповіддю «Антисемітизм і єврейські погроми в Україні кінця ХІХ – початку ХХ століття: позиція священнослужителя Олександра Глаголєва».

З цікавістю учасники круглого столу заслухали доповідь професора Михайла Шкаровського на тему «Православна Церква та Голокост в Україні». Він навів чимало маловідомих фактів щодо участі православних священників у протидії Голокосту та рятуванні єврейського населення в Україні.

Учасники круглого столу, які представляли різні області України, зупинились на характеристиці форм опору Голокосту, притаманних їхнім регіонам. Зокрема, цікавими були розповіді про історію наближеної до Бабиного Яру Свято-Феодорівської православної парафії в Києві (науковий співробітник Інституту дослідження території та ландшафту пам’яті Бабиного Яру Михайло Кальницький); про переправлення єврейських сімей з німецької в румунську зону окупації у Вінницькій області (протоієрей Назарій Давидовський); про факти звернень православних громад до окупаційної влади з проханням звільнити єврейські сім’ї з гетто на Волині (протоієрей Олександр Федчук); про участь бургомістра Кременчука Верховського й протоієрея Роменського в рятуванні євреїв шляхом їх хрещення на Полтавщині (генерал-лейтенант Служби зовнішньої розвідки України Олександр Христенко); про роль православного духовенства Закарпаття в порятунку євреїв (доцент кафедри етнології та культурології Ужгородського національного університету Юрій Данилець).

Заступник директора Державного архіву Вінницької області, вчений секретар Українського інституту вивчення історії Голокосту «Ткума» Фаїна Винокурова у своєму виступі навела низку прикладів справжнього жертовництва з боку православних священників Вінничини, завдяки чому були врятовані і близькі друзі доповідачки. Доцент кафедри журналістики й українознавства Національного університету водного господарства та природокористування Світлана Гуменюк поділилася зібраними відомостями про внесок науковців Рівненщини у вивчення Голокосту й випадків порятунку єврейського населення православними священниками.  

Інтерес викликали й доповіді закордонних учасників форуму. Зокрема, викладач Хайфського університету священик Олександр Занемонець, який спеціально приїхав з Ізраїлю для участі в круглому столі, виступив з доповіддю «Православні у Франції і порятунок євреїв у роки німецької окупації». Він розкрив відмінності окупаційного режиму в країнах Західної і Східної Європи, зупинився на характеристиці різних форм опору Голокосту, а головне, показав участь у протидії Голокосту православних священників Дмитра Клепініна та Іллі Фондамінського, монахині Марії Пиленко-Скобцової та її сина Юрія. Безпосередньо з особистого кабінету видатного уродженця Києва і філософа Миколи Бердяєва, який знаходиться в приміській зоні Парижу, привітав учасників круглого столу доктор Сорбонни ієромонах Іосиф (Павлінчук), який більш детально зупинився на осмисленні подвигу св. Марії Скобцової (у дівоцтві Пиленко), яка походила з давнього українського козацького роду з Полтавщини.

Підводячи підсумки форуму, його учасники висловили надію, що в майбутньому він стане майданчиком для обміну досвідом і презентації нових напрацювань.

Як наголосив один з організаторів заходу С. В. Шумило, «сьогоднішній наш круглий стіл – це один з перших кроків із започаткування більш ретельних та систематичних досліджень щодо ролі православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни. Сподіваюсь, за його наслідками будуть й інші кроки, пошуки і дослідження, які допоможуть відкрити нові імена і подвиги наших справжніх праведників. Їхній подвиг заслуговує на пам’ять, пошанування та наслідування. Адже вони для всіх нас є прикладом справжньої християнської праведності і святості. Прикладом втілення Євангельських заповідей любові до ближніх, милосердя, безкорисливості і самопожертви, навіть ціною власного життя».


Додатково див.:

С. Шумило: Праведники народів світу в Україні. Подвиг і пам’ять

Програма круглого столу «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»

Вітальні слова учасникам круглого столу «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»


База данных репрессированных 

Обновления в Базе данных репрессированных
Последние публикации
На місці масових поховань жертв репресій на Лук’янівському кладовищі у Києві вшанували пам’ять Новомучеників

На місці масових поховань жертв репресій на Лук’янівському кладовищі у Києві вшанували пам’ять Новомучеників

Викладачі шкіл на Київщині ознайомились з історією сталінських репресій проти православного духовенства

Викладачі шкіл на Київщині ознайомились з історією сталінських репресій проти православного духовенства

У Борисполі відбулася канонізація священномученика Михаїла Под’єльського

У Борисполі відбулася канонізація священномученика Михаїла Под’єльського

У Броварах вперше представили невідомі імена репресованих священнослужителів з Броварщини та запропонували перейменувати на їхню честь низку вулиць міста

У Броварах вперше представили невідомі імена репресованих священнослужителів з Броварщини та запропонували перейменувати на їхню честь низку вулиць міста

Програма заходів з вшанування пам’яті репресованого духовенства м. Бровари, 12 – 13 листопада 2021 р.

Програма заходів з вшанування пам’яті репресованого духовенства м. Бровари, 12 – 13 листопада 2021 р.

В Сумской епархии в лике местночтимых святых прославили преподобномученика Аристарха (Ситало)

В Сумской епархии в лике местночтимых святых прославили преподобномученика Аристарха (Ситало)

Заупокойные молитвы по погибшим в Бабьем Яру

Заупокойные молитвы по погибшим в Бабьем Яру

Православне духовенство та порятунок єврейського населення від Голокосту

Православне духовенство та порятунок єврейського населення від Голокосту

Вітальні слова учасникам круглого столу «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»

Вітальні слова учасникам круглого столу «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»

Програма наукового круглого столу на тему «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»

Програма круглого столу «Роль православного духовенства та віруючих у порятунку єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»